Tadilat ve Tamirat Nedir?

Tadilat ve tamirat işleri yaşam alanlarınızda kullanılmakta olan malzemelerin kullanım ömrü dolmaya başladığında çıkarabileceği hasarların onarılma işlemlerine denilmektedir. Dekorasyon amaçlı yapılan ürünlere nazaran daha uygun bütçeler ile yapılan işlemlerdir. Boya badana konusunda sıklıkla yapılan tamirat işlemi ise, duvar onarımı olmaktadır. Alanında uzman olan boyacı ustalarımız duvar tamiratı ve duvar onarımı konusunda bir numaradır. Bunu sizler de boyacı ustalarımız ile çalışarak görebilirsiniz. Bir duvarı eskiden olduğu gibi sağlam ve muhteşem görünümüne kavuşturmak firmamız bünyesinde çalışan boyacı ustalarımızın işidir.

Su tesisatı insanların ihtiyaçlarını karşılamak için şehir şebeke hatlarından binalarımıza giriş yapan suyun borular ve gerekli ekipmanlar aracılığı ile yapılara dağıtılması işidir.

Su tesisatındaki en önemli faktör ilk yapım aşaması ve sonrasında su tesisatı sistemini dış etkenlerden gelebilecek zararlara karşı korumaktır.

SU TESİSATINDA İLK YAPIM AŞAMASI
Yapılarda bütün iş kolları o yapının projesi esas alınarak yapılmaktadır. Alt yapı bölümünü esas alacak olursak; elektrik tesisatı, su tesisatı, kalorifer tesisatı gibi bölümler projede belirlenen güzergahtan yapılmak zorundadır. Aynı şekilde su tesisatı projesinde belirlenen ve yapılacak işin aslına uygun malzeme kullanımı hayati önem taşır.

Fakat inşaatın kendi içindeki proje denetim yetersizliği gibi çeşitli nedenlerden ötürü yapıların su tesisatındaki çıkabilecek sorunlar daha ilk yapım aşamasında kendini belli eder. Özellikle küçük boyutlu inşaat projelerinde bu durum su tesisatını yapacak ustanın inisiyatifine kalmaktadır.

Asıl sorunda burada başlamaktadır. Genel olarak günümüz yapılarında en az maliyet-en çok kar politikası güdüldüğü için su tesisatı sorunları ilk yapım aşamasında işte burada başlar. Proje aslına uygun kullanılmayan kalitesiz malzemeler su tesisatında su kaçağının oluşmasına davetiye çıkarmaktadır.

Yapılarda su tesisatı malzemesi seçilirken nelere dikkat edilmelidir;

 • Su tesisatında kullanılacak malzemeler TSE belgeli olmalıdır
 • Üretici firma su tesisatı ürünlerine garanti vermelidir.
 • Su tesisatı yapılırken uygun çapta boru kullanılmalıdır
 • Yıpranmış zedelenmiş su tesisatı malzemesi kullanılmamalıdır

DOĞRU SU TESİSATI NASIL YAPILIR?
Yukarıda doğru su tesisatının yapılmasında projeye uygunluğun önemini belirtmiştik. Bu bölümde su tesisatı yapımında önemli nüansları birlikte ele alalım. Su tesisatı yapılırken kapı eşiği, lavabo montaj yerleri, tuvalet montaj yerleri, küvet altı, küvet çıtası montaj yerleri gibi montaj aşamasında su tesisatı borusuna zarar gelebilecek bölgelerden yapılmamalıdır.

Su tesisatı boruları inşaat halindeyken muhafazaya alınmalıdır. Kaba inşaat halinde olan bir yapıda su tesisatı borularının üstüne delici, kesici cisimler isabet edebilir. Borular ortada olduğu için üzerlerinden inşaatta yapımında taşınan yük arabaları geçmektedir. Bu geçiş esnasında borular zarar görmektedir. Yapılan su tesisatı kılçık diye tabir edilen sabitleyici veya harç yardımı ile belirli bölgelerden sağlamlaştırılmalıdır.

Önemli: Su tesisatı borusunun üzerine çimento oranı yüksek harç yapılmamalıdır. Borunun esneme payı olduğu için üzerine dökülen harç çok yağlı ise genleşme gösteremeyerek boru çatlaması veya boru patlaması meydana gelebilir.
Mutfak bataryası, banyo bataryası ve diğer bulunan muslukların ağız kısımları düzgünce sabitlenmeli montaj aşamasında oynamamalıdır.

TEST AŞAMASI
Konut su tesisatı, fabrika su tesisatı, otel su tesisatı, okul su tesisatı ne tür yer olursa olsun su tesisatına test yapılmalıdır. Su tesisatı testi işletme basıncının dört katı oranında yapılmalıdır. Konuyu şu şekilde sadeleştirecek olursak, örneğin evinize şebeke hattından gelen suyun basıncı 3 bar. Bu da demek oluyor ki evinizin su tesisatında yapılacak su kaçağı testi 12 bar olmalıdır. Hatalı yapılan su tesisatları doğru oranda test yapılırsa su kaçağı olup olmadığı anlaşılır. Su kaçağı testinin en önemli faydası da yapı daha kaba inşaat aşamasındayken şayet su kaçağı var ise bunu tespit etmektir.

VİTRİFİYE VE DİĞER EKİPMANLARIN MONTAJINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Vitrifiye malzemesi ve diğer ekipmanlar olarak küvet, duşakabin, duş başlığı, mutfak bataryası, banyo bataryası, banyo dolabı, mutfak tezgahı gibi ekipmanların montaj aşaması da su tesisatının korunmasında önemli yer tutar.

Duş başlığı montaj edilirken su borusu güzergahı üzerine monte edilmemelidir. Küvet ve duşakabin montajında dikkat edilecek en önemli husus yan çıtaların montajı için delinecek deliklerin su borusu üzerine denk gelmemesidir.

Mutfak bataryası ve banyo bataryası gibi ekipmanların montajında bataryaların ağız kısımlarının dikkatlice duvara sabitlenen yerinde oynatılmadan yapılması gerekmektedir. Mutfak lavabosu evye sifonu ve banyo lavabosu evye sifonu montajı yapılırken sifon düzgünce lavabo deliğine oturtulmalı sifon contası yıpratılmamalıdır. Evye sifonu takıldıktan sonra su kaçırıp kaçırmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

Mutfak tezgahı montajı yapılırken dolap montajı için delinecek deliklerin yerlerine çok dikkat edilmelidir. Mutfak dolabı montajında hem temiz su tesisatı hem de pis su tesisatı bölgesinde çalışılacağı için iki bölümü de etkilemektedir.

Su sayacı monte edilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus montaj esnasında ana kolon borularına zarar vermemektir. Firmamızın edinmiş olduğu servis tecrübelerinde su vanasını kendi değiştirmeye çalışırken diğer su tesisatı unsurlarına da zarar verdiklerine şahit olmuştur. Su tesisatı tamiratı uzman kişilerce yapılmalıdır.
Banyo tadilatı yapılırken tıpkı su tesisatı sıfırdan yapıldığı gibi test yapılmalıdır. Yenilenen banyo dekorasyonunuz sonrasında evinizde oluşacak su kaçağı sorunu tekrar banyo tadilatı maliyetini ortaya çıkarabilir. Banyonuzu tadilat yaptırmaya karar verdiyseniz şayet banyo tavan boyasında kabarma probleminiz var ise üst komşunuza su kaçağı tespiti yaptırmasını isteyiniz.

Aksi taktirde özenle yaptırdığınız banyo tadilatınız üst kattan su akması sonucu berbat olabilir. Banyo tavanının küflenme sorunu çok sıklıkla karşılaştığımız bir sorundur.

Diğer bir dikkat edilecek husus ise evinizi tadilata sokmadan önce musluklardan gelen suyu kontrol etmenizdir. Musluktan su az geliyor ise mutlaka uzman bir su tesisatçısına kontrol ettirmelisiniz. Musluklardan su çok az geliyor ise muhtemelen tesisatınızın bir noktasında tıkanma veya daralma olabilir.

Tesisatla ilgili herhangi bir sorununuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçin veya +90 (216) 312 99 68 numaralı telefondan bizi arayın.

Dış Cephe Giydirme

DIŞ CEPHE UYGULAMALARI

 • Binalarda ısı yalıtımı için içten, dıştan ve sandviç duvar olmak üzere 3 farklı yöntem uygulanır. Isı köprülerinin oluşumunu önlemek ve yalıtımın sürekliliğini sağlamak için yapılan en iyi uygulama mantolama uygulamasıdır. Dış cephe mantolama uygulaması yapı fiziği açısından en uygun olan ısı yalıtım sistemidir.

  Mantolama mevsim şatlarına göre ısı kayıp ve kazançlarını engellemek için bina dış kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Teknik olarak ise ısı köprüsü oluşturmadan gerekli ısı iletim katsayısına ulaşmak için bina dış yüzeyine yapılan ısı izolasyonudur.

  MANTOLAMANIN AVANTAJLARI

  Bina dış yüzeyindeki her türlü kiriş, kolon, hatıl vb.. betonarme yapı elemanlarını tamamen yalıtarak ısı köprülerinin oluşmasını engeller. Binayı dışarıdan bir manto gibi sararak ana malzemede sıcaklık farkları sebebi ile oluşabilecek çatlakları ve hasarları önler.Dış duvarlarda oluşan yaz kış sıcaklık farkları 5 oC kadar çıkabilmektedir.
  Bina dış duvarları dış ortamın tüm etkilerinden korunur.
  Yoğuşma riski en aza indirilir.
  Hem ısı hem de su yalıtımı sağlar
  Tekniğe uygun yapılmış bir mantolama uygulaması %50 ye varan ısı tasarrufu sağlar.
  Mantolama yapılmış binalarda ısı dengeli bir şekilde dağıldığı için yoğuşma ve hava akımı olmaz, bu sayede konforlu bir yaşam alanı elde edilmiş olur.
  Yakıt tüketimini azalttığı için çevrenin korunmasına katkı sağlar.
  Binanın dış duvarlarında beton içindeki donatıları korozyona karşı koruyarak bina ömrünü uzatır.

  MANTOLAMA NERELERE YAPILIR

  Binaların dış duvarlarına, çatılarına, toprak temaslı mahallere, katları ayıran döşemelere, depo garaj gibi ısıtılmayan bölümlere bakan kısımlara ve soğuk hava depolarına mantolama uygulaması yapılabilir.

  MANTOLAMA NE KADAR SÜREDE YAPILIR

  Mantolama uygulaması orta büyüklükteki bir bina için ortalama 1-4 hafta arasında sürmektedir. Hava koşulları, binanın büyüklüğü, uygulamada çalışacak personel sayısı bu süreyi olumlu ya da olumsuz etkileyebilmektedir.

  MANTOLAMA SİSTEMLERİ NASIL KORUNUR

  Eski binalarda mantolama tatbikatları öncesinde klimaların, antenlerin, tabelaların, çamaşır demirlerinin tümünün sökülmesi gerekmektedir. Sistemin ana prensibi hiçbir aralık kalmadan cephenin tamamının ısı yalıtım levhaları ile kapanması olduğu için söz konusu unsurların mantolama sonrası cepheye monte edilmemesi çok daha sağlıklı bir karar olacaktır. Yine eski binalarda daire doğramalarının değiştirilmesi düşünülüyorsa mantolama öncesi bu değişikliğinde yapılması da sistemin zarar görmemesi adına önemli katkı sağlayacaktır. Bazı binalarda zemin katlar araç otoparkına cephelidir. Bu tip durumlarda cephe duvarının önüne çiçeklik, çit veya araçlar için lastik bar demirlerinin konması istenmeyen kaza risklerini ortadan kaldıracaktır. Bina yönetimlerinin mantolama sonrası kat malikleriyle beraber ortak karar alarak ilerleyen dönemlerde de dış cephe ısı yalıtım sistemlerine özel yönetim tedbirleri alınması herkesin ortak çıkarına olacaktır. Tüm bu tedbirlere rağmen onarım isteyen bir durum söz konusu olduğunda binanızın uygulamalarını yapan firmayla görüşüp yardım talep etmeniz doğru bir seçim olacaktır. Yapınızın ömrü ve sizin yaşam alanınızın sağlığı açısından günümüz yapı sektörünün en geçerli çözümü olan dış mantolamanın avantajlarından sonuna kadar faydalanmanız yine sizin elinizdedir.

Dış Cephe Boyama

Dış cephe boya

Dış cephe boya uygulaması nasıl yapılır?

Evinizde dış cephe boya uygulaması mı gerçekleştirmek istiyorsunuz? Ve nereye başvuracağınızı bilmiyor musunuz? O zaman hemen bizimle iletişime geçmenin tam zamanı. Dış cephe boyası oldukça önemlidir; boyama ile birlikte sadece görünüm değişmekle kalmayacak aynı zamanda hava koşullarının evinize zarar vermesini de önleyecektir. Dış cephe duvar boyası geniş bir renk yelpazesine sahiptir ve hava koşullarına karşı korunmaya yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Bu nedenle boya seçerken oldukça dikkatli olmanızı öneririz.

Önce Güvenlik

Dış cephe boya uygulamasına başlamadan önce güvenliğin oldukça önemli olduğunu unutmayın! Güvenlik için alınması gereken önlemler şunlardır;

 • Bir merdiven kullanırken, toplam yüksekliğinin alt çeyreğini, evin tabanından uzağa yerleştirin. Merdivenin sağlam düz zeminde sola veya sağa eğilmediğinden emin olunur. Kullanım ve uzatma merdiveni kullanılıyorsa, en az üç basamak üst üste gelmelidir.
 • Merdiven basamaklarının içinde dengeli bir ağırlık merkezi bulundurulur. Merdivene düz ayakkabı veya çizme ile çıkılmalıdır.
 • Bir kol uzunluğundan daha fazla uzağa uzanılmaz. Mümkünse iskele kullanılır çünkü bu daha güvenlidir.

Dış Cephe Boya Uygulamasına Hazırlık

Adım 1 – Alanı Temizleme

Herhangi bir yüzey kirini ve kabarmış duvarı çıkarmak için kıllı el fırçalarını kullanılır. Kabarmış duvarları temizlemek içinse bir kazıyıcı kullanılır. Duvar çok kirliyse duvarı ev tipi deterjanla suyla iyice yıkanır. Dış yüzeylerinizde küf ve yosun oluşmuşsa; yosun ve küf sökücü kullanmakda fayda vardır.

Adım 2 – Hasarları Onarma

Küçük çatlakları ve delikleri doldurmak için, gerekli komponentler kullanılır, uygulama için öncelikle hasarlı alanın kabarmış duvardan arınmış olduğundan emin olunur. Daha sonra dış dolgu veya harcı bir bıçak kullanarak uygulanır ve ıslak bir doldurma bıçağıyla düzeltilir. Çatlama veya hasar 10 mm’den daha derinse, dolguları katmanlar halinde biriktirmek gerekebilir. Kuru iken orta dereceli zımpara kağıdı ile ovalanır.

Adım 3 – Astarlama

Kenarları ve ulaşılması zor bölgeler için küçük bir boya fırçası kullanarak Silikonlu Dış Cephe Örtücü Astar ile gözenekli veya tozlu yüzeyleri astarlanır. Daha büyük alanlar için orta veya uzun tüylü bir merdane kullanılır, bu boyama için stabil bir yüzey oluşturacak, boyayı uygulamasını kolaylaştıracak ve boya sarfiyatını azaltacaktır.

 

Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı tespiti hususunda, konusunda uzman ve profesyonel bir su tesisatı servisi aracılığı ile su kaçağı sorununu çözmeye çalışan ev ve iş yeri sahipleri en doğrusunu yapmaktadırlar. Su kaçağı sorunu maalesef neredeyse her insanın yaşadığı bir durum haline gelmiş durumda.

Mal sahiplerinin suyun aktığı yeri dikkate alarak evlerinde ya da işyerlerinde yapmış olduğu kırma girişimleri maalesef büyük oranla hüsranla sonuçlanmıştır. Su kaçağını bulamadıkları gibi üstüne tadilat maliyetini de katarak ev sahiplerine bu durumda bir yük daha getirmektedir.

Su kaçağı tespiti son teknoloji ve sürekli geliştirilen cihazlar ile yapılmaktadır. Burada sizlere özellikle belirtmek istediğimiz husus şudur ki; cihazlı su kaçağı tespitinin amacı en az hasarla su kaçağını bulmaktır. Hassas su kaçağı tespit cihazlarımız sayesinde su kaçağı tespiti konusunda siz değerli halkımızın su kaçağı sorunlarına artık son veriyoruz.

 

Duvarda oluşan kabarma veya hiç sebep yokken kabaran tavanlarınız su kaçağının en büyük işaretçilerindendir. Duş teknesi ya da küvet bölümünün tavan kısmında oluşan bazı kabarma, tavan boyasının siyahlaşması su kaçağının belirtisi olabileceği gibi, o alanda oluşan rutubet nedeni ile de meydana gelebilmektedir.

KUPONLAR

Online İndirim Fırsatlarını Kaçırmayın

Servis İsteyin!

Servis talebi oluşturmak için yandaki formu eksiksiz doldurunuz.

Ya da 0216 312 99 68  ve 0532 474 54 51 nolu telefonlarımızdan da bize ulaşabilirsiniz.

[contact-form-7 404 "Not Found"]
Call Now Button
Open chat